KIBRIS SATIN ALMA REHBERİ

1.İHTİYACINIZ OLAN EVİ EN EKONOMİK ŞEKİLDE ALMANIN YOLLARINI BULUYORUZ

Sizlere hazır projelerimizi, yapım aşamasında olan projelerimizi ve ileriye yönelik projelerimizi tanıtacak, ticaret, yatırım, tatil, kaliteli bir yaşam gibi ihtiyaçlarınıza cevap verecek ürünlerimizi ve gerekli & detaylı bilgileri sizlerle paylaşacak deneyimli personelimizle hizmetinizdeyiz.

2.KİŞİYE ÖZEL ÖDEME PLANI

Long Beach‘te ev, daire, emlak, yazlık almak isteyen siz misafirlerimizin istek ve uygunluğunu dikkate alarak, bireysel ve esnek ödeme programları hazırlamaktayız – hem de banka kredisi kullanmadan, kefile ihtiyaç olmadan, senet –çek gibi değerli evraklara imza atmadan.

3.SÖZLEŞME AŞAMASI

KKTC  vatandaşı olmayan diğer alıcıların, KKTC İçişleri Bakanlığı’na konut alım izni için başvurmaları gerekmektedir. Gerekli hukuki süreci avukatla yürütmeleri en sağlıklı şekildir. Sözleşme aşamasında, yabancı uyruklu müşterilerimize, emlak alma izinlerini sorunsuz ve hızlı bir şekilde çözümlemeleri adına, birlikte çalıştığımız avukatlar ile çalışmalarını tavsiye etmekteyiz.

Anlaşmadan itibaren, iki tarafın da sözleşmede yazan hükümlere uyması gerekmektedir. Sözleşmenin tüm hükümlerine uyulup, ödemelerin (tüm vergi ve aidatlar dahil) tamamlanması durumunda müşterilerimizim tapu devirlerini gerçekleştirmekteyiz. Ev alırken Merkez ofisimize bizzat başvurmanız, sözleşme imzalamak için ise kimlik kartı veya pasaportunuzu yanınızda bulundurmanız yeterli olacaktır.

KKTC vatandaşı olmayan kimseler, kişi başına 1 konut veya en fazla 5 dönüm büyüklüğünde arazi alma hakkına sahiptirler. Evli çiftler 1 kişi olarak kabul edilir, ancak soy isimleri farklı ise birer konut alma hakları olabilir. TC uyruklu müşterilerimizin de KKTC hükümetinden emlak satın alabilmeleri için emlak alım izni çıkartmaları gerekmektedir.

4.TAPU DEVRİ VE VERGİLER 

Binde beş (%0.5) sözleşme Pul Ücreti, vergi dairesine ödenmektedir. Şu anki yasaya göre sözleşmede yer alan fiyat üzerinden %0.5 olan Pul Ücreti, kontrat imzalanmasından itibaren 21 gün içerisinde ödenmelidir. 21 günlük sürenin geçmesi halinde ise ücret %1.5 olarak ödenmek zorundadır.

Yüzde üç (%3) Tapu Devir Masrafı, devir esnasında, Kuzey Kıbrıs Tapu Dairesine ödenmektedir.

Vergi Dairesine ödenen Katma Değer Vergisi evin değeri üzerinden yüzde beş (%5) olup, yeni düzenlenen yasa uyarınca ev teslim tarihinden önce ödenme zorunluluğu vardır.

Stopaj vergisi yeni yasa düzenlemesi uyarınca yüzde dört (%4) olup, şirketimiz tarafından vergi dairesine ödenmektedir.

KOÇAN – TAPU

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ndeki yasalar, doğrudan şahısların adına gayrimenkul veya arazi koçanlarının çıkmasını sağlamaktadır.

Yabancı uyruklu müşterilerin KKTC hükümetinden emlak satın alabilmeleri için Emlak alım izni çıkartmaları gerekmektedir. Avukatlar desteği ile gerçekleştirilen bu prosedür, 12-15 ay içerisinde gerçekleşmektedir. Deneyimli avukatlar bu işlem için 1500 – 2000 TL arasında ücretler talep etmektedirler. Konu ile ilgili daha fazla almak için lütfen bize ulaşabilirsiniz.

KKTC ve TC vatandaşları için yasal prosedür daha kısa sürmektedir. TC vatandaşları için de Emlak Alım izni çıkarılması gerekmektedir. Deneyimli avukatlar desteği ile 2-3 ay içerisinde çıkarılmaktadır.

KOÇAN – TAPU ÇEŞİTLERİ

TÜRK KOÇANI – TAPU

Bu tip mülkler 1974 öncesi Kıbrıslı Türklere ait arsa ve mülklerdir. % 100 garantili mülklerdir.

EŞDEĞER KOÇAN – TAPU

1974 öncesinde Kıbrıs’lı Rumlara ait bu arsalar, 1974 sonrasında, Kıbrıslı Türklerin Güney Kıbrıs’ta bıraktıkları malların yerine sahip oldukları mülkler ve arsalardır.

TAHSİS KOÇAN – TAPU

1974 sonrasında, KKTC hükümeti tarafından, askerlik görevlerini başarı ile tamamlamış kişilere ve yurtdışından gelen şahıslara adaya yerleşmeleri için verdiği gayrimenkul koçanlarıdır. KKTC devleti garantisi altındadır.

Kuzey Kıbrıs’tan mülk satın alma tüm yerli ve yabancılar için yasal ve garantili bir işlemdir.

KIBRIS GLOBAL” satışını gerçekleştirdiği tüm mülk ve arsaların tapu ve koçan devirlerini gerçekleştireceğini garanti etmektedir.

TOP