Kıbrıs’ta Hangi Para Birimleri Geçerlidir?

Kıbrıs’ta Hangi Para Birimleri Geçerlidir?

Tatilcilerin en uğrak noktalarından birisini Kıbrıs oluşturur. Çünkü Kıbrıs hem Türkiye’ye oldukça yakın bir mesafededir hem de Kıbrıs’a giriş hiç de zor değildir. Kıbrıs’a bir uçak vasıtasıyla ulaşmak kolaydır. Zaten Kıbrıs’ta kullanılan tıpkı Türkiye’de olduğu gibi Türkçe olduğundan iletişim anlamında da herhangi bir zorluk yaşanmamaktadır. Kıbrıs’ı her yıl 3-4 milyon turistin ziyaret ettiği bilinmektedir.

Kıbrıs’ta Günlük Hayatta Kullanılan Para Birimi

Kıbrıs’ta aynı Türkiye’de olduğu gibi Türk lirası geçerlidir ve kullanılmaktadır. Günlük alışverişlerde Türk lirası kullanılarak alışveriş yapılabilir. Ancak uluslararası bazı kurumlar Türk lirası değil de başka para birimleri üzerinden işlem yapabilir. Bunun için de eldeki Türk parasını istenilen para birimine çevirtmek gerekmektedir.

Türk Lirası Her Yerde Geçerli midir?

Kıbrıs’ta Türk lirası hemen hemen her yerde geçerlidir. Ancak uluslararası oteller, bazı yabancı mağazalar ve yine bazı uluslararası alışveriş merkezleri uluslararası çalıştıkları için Türk lirası değil de dolar veya Euro ya da sterlin üzerinden işlem gerçekleştirmektedir. Turizm faaliyetlerinden yoğun olmasından dolayı oteller genellikle bütün para birimleriyle iş yapmaktadır. Spesifik bir durum olmadığı sürece Kıbrıs’ta elinizde hangi para birimi olursa olsun harcama yapabilirsiniz.

Türk Lirası Nerede Çevrilebilir? 

Kıbrıs yerli ve yabancı çok sayıda turisti ağırlar. Bundan kaynaklı olarak her türlü para birimine karşı bir aşinalık söz konusudur. Harcama yapılacak olan noktada bütün para birimlerinin çevirisi yapılabilmektedir. Mesela, bir mağaza sık kullanılan para birimleri üzerinde çeviri gerçekleştirebilmektedir ya da kuyumcular ve oteller bu işlem için en güzel yerlerdendir. Bunun yanı sıra Kıbrıs’ta çok sayıda döviz bürosu da vardır. Bu döviz bürolarında da para çevirileri yapılabilir. Bütün bunların yanı sıra kredi kartı ve banka kartından yapılacak harcamalarda çeviri sıkıntısı yaşanmamaktadır.

 

Benzer İçerikler

Leave a Reply