Kıbrıs’ta Öğrenci Olmanın Avantajları

Kıbrıs’ta Öğrenci Olmanın Avantajları

Kıbrıs, eğitim yönüyle dünyada dikkat çeken bir ülkedir. Kıbrıs’ta bulunan üniversiteler dünyanın dört bir yanından öğrenci toplamaktadır. Kıbrıs’ta bulunan üniversiteler bu anlamda tam bir eğitim merkezi ve uluslararası bir eğitim öğretim noktasıdır.

Kıbrıs’ta Öğrenci Olabilmek İçin Gerekli Olan İşlemler Nelerdir?

Özellikle Türkiye’den Kıbrıs’a giden öğrenciler için gidiş işlemleri oldukça kolaydır. KKTC zaten Türkiye Cumhuriyeti ile iş birliği içinde olduğundan KKTC’ye sadece Türkiye’den alınacak bir pasaport ile giriş yapılabilir. Bunun dışında Türkiye-Kıbrıs arasında çok sayıda sefer düzenleyen uçak firması mevcuttur. Bu da Kıbrıs’ta öğrenci olabilmek için ulaşım alanında önemli bir avantajdır.

Kıbrıs’ta Üniversiteler

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti devlet üniversiteleri ve özel üniversitelere sahiptir. Özellikle özel üniversiteler diğer ülkelerden gelecek öğrencilere büyük avantajlar sağlamaktadır. Buradaki özel üniversitelerin puanları tercih yapacak öğrenciler için oldukça aşağı seviyelerdedir. Bazı bölümlerin puanları sadece baraj puanı seviyesindedir. Aynı zamanda bu üniversitelere giriş yapan öğrencilere bu üniversiteler yeme, içme ve barınma konusunda destek sağlamaktadır. Aynı zamanda bu üniversiteler öğrencilere çeşitli burslar vererek Kıbrıs’ta rahat bir öğrencilik dönemi geçirmelerine de katkı sağlamaktadır.

Kıbrıs’ta Öğrencilik

Kıbrıs’ta öğrencilerin ulaşım noktasında bir sıkıntı yaşamadığına değinmiştik. Burada öğrenciler yeme, içme konusunda da çok fazla sıkıntı yaşamamaktadır. Gerek yurtların gerek üniversitelerin yemek desteği gerekse Kıbrıs ortamı aşırı görünen yemek fiyatlarını öğrenciler için bir hayli aşağı çekmektedir. Öğrencilerin kalacak yer noktasında ise iki seçeneği bulunur. Bunlardan birisi öğrenci yurtlarıdır. Öğrenci yurtları üniversitelere bağlı yurtlar olabileceği gibi devlet yurtları da olabilir. Bu yurtlar çok fazla maliyet gerektirmez. Eğer Kıbrıs’a gelen öğrenci daha rahat bir yaşam istiyor ise 1+1 ya da 2+1 evleri tercih edebilir. Üniversite civarında kiralanacak olan bir dairenin fiyatı 800 ila 1000 TL arasında değişkenlik gösterebilir.

Benzer İçerikler

Leave a Reply